DAX

DAX® byl zaveden 1. července 1988 FWB® Frankfurtskou burzou cenných papírů, Pracovní společností německých burz cenných papírů a "Burzovními novinami".

Sestavuje se z 30 německých akcií s největším obratem (bluechips). Tak reprezentuje okolo 75 procent veškerého základního kapitálu tuzemských akciových společností zaznamenaných na burze a asi 85 procent burzovních obratů uskutečněných v německých podílových papírech.

Hodnoty DAX jsou registrovány v úředním trhu nebo v regulovaném trhu a zaznamenávají se v Prime Standard. Kritéria pro posuzování akcií v indexu jsou: burzovní obrat a tržní kapitalizace na základě freefloatu, jakož i reprezentativnosti odvětví.

DAX vypočítává Německá burza jako kurzovní a performance index z Xetra® kurzů a každých 15 sekund jej aktualizuje. Výpočet se pravidelně podrobuje nezávislé zkoušce. O změně indexové sestavy rozhoduje Německá burza jednou ročně k řádnému přizpůsobovacímu termínu v září.

Nadto může být podnik odebrán z indexu i mimo řádné přezkušovací termíny, když v kritériu tržní kapitalizace a burzovního obratu už nepatří k 45 největším podnikům, případně může být do indexu přijat, když v kritériu tržní kapitalizace nebo burzovního obratu je jedním z 25 největších podniků. Výměna se provádí k následujícímu sdružovacímu termínu.

Základem výpočtu indexu je 30.12.1987 s hodnotou 1.000 bodů. Historická indexová data se počítají zpět do roku 1959.

Fact sheet k DAX

Související štítky

index

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie.